18 12 2011

Tütsü Ve Duman Üretimi (Pamuk İpliği nden)-Çocukluğumda Kendi Bulduğum Bir Yöntemdir-

''İşimiz Pamuk İpliğine Bağlı'' sözünü çoğumuz işitmişşizdir çevremizden. Demek ki pamuk ipliği ya çok ince, ya da çok güçsüz bir ip olmalıydı ki böyle bir söz kullanılmış yıllar boyu.
Pamuk ipliğinin ne olduğunu bilmediğim, elime geçirdiğim ilginç ne varsa önce koklayıp ardından yakma-yırtma ve üzerinde deney yapma alışkanlıklarımı yinelediğim bir gereç te pamuk ipliği olmuştu bir aralar. Bu iple tanışmam, babamın tüm araç gereçleri yığdığı dev gibi, 4 katlı büyük bir dolabın içine kafamı soktuğum günlerde tanışmıştım. O yıllarda arkasında dumanlar ve büyük yangınlar bırakarak gök yüzüne doğru yükslen roketlere ve arkasından dumanlar bırakan eski tip uçaklara ve gösteri uçuşlarınada ilgili olduğumdan sürekli olarak ''duman bırakan bir şey'' üretme arayışı içerisindeydim. Ormanlara piknik yapmak için her gittiğimizde gizlice elime uzun ince bir sopa alır, yapabilirsem bir de kanat takar (Kanatlar olmasa da önemli değilid, kanatsız bir sopanın, güzel bir uzay roketi olmaması için bir neden yoktur!) ardından bu sopayı mangal ateşine değdirip geri çekerdim. Ucu yanan sopanın odu (alevi) toprakta sönmüşse, artık eğlence başlamış demektir! İçin için yanan sopanızın bir ucu, arkasından ak dumanlar bırakarak sizin uzay yolu düşlerinize tavan yaptırmaya hazırdır!...

Dumanın dümdüz arkadan çıkması için roket sesi çıkararak var gücümle koşmam ve arkamda çizdiğim beyaz duman çizgisine bakarak ''Ne kadar çok hızlı ilerliyoruz kaptan'' diye düşündüğümü her anımsadığımda, yüreğim o günlerde gerçekten uçmuş olduğumu sanarak şu an bile ivedi çarpar...
(Ormanda yangın çıkarmamadan korkan büyüklerimin beni kimi sıra göz dağı vererek azarlamaları da başka bir konu)

Bu arayışlarım ve oyunlarım, evin içinde çok daha hız kazanırdı. Öyle ya, kişinin evi ona her türlü olanağı sunan bir büyük deney alanı gibiydi. Gazeteler, türlü türlü kartonlar, plastik atıkları, ocak alevi, kolonya derken çoğu saatimi dumanların ve ateşlerin içinde geçirmişimdir... Denk geldi ki bir gün, işte o ilginç koni şeklindeki büyük makaraya denk geldim...

 Artık özel kağıt uçaklar üretiyor ve arkasına bu makaradan kestiğim ipten uzunca bir parça yapıştırıyordum. Ucunu yaktığım ipin alevini söndürdüğümde ise, arkasında ince, uzun beyaz dumanlar bırakan bir egzozu olan oyuncak uçağım atrık onunla birlikte koşarak onu uçurmamama hazırdı... 5-10 dakika boyunca evi kokuta kokuta uçurduğunuz uçağın ipi yana yana iyice kısaldığında ise telsizlerden şu bildiri geçer: ''Yakıtımız tükeniyor, iniş izini istiyoruz!... Böylece kesilmiş yeni bir ip uçağın egzozuna yerleştirilinceye kadar uçuşa kısa bir ara verilirdi..  Eğer uçağı indirmek istiyorsanız ise; egzozuna sıkıca bastırarak küçük kırmızı koru söndürmeniz yeterliydi:)

Pamuk İpliği
Sarımsı-beyaz rengiyle, üzerine biraz yüklenildiğinde sessizce iki parçaya ayarılıveren, plastik kökenli iplere göre oldukça dayanıksız, buna karşın bir o kadar da doğal bir iptir Pamuk İpliği. (Öyle ki içtiğimiz sallama çayların ipleri bundan üretilir).

Pamuğun (ve dolayısıyla pamuk ipliğinin) bir ilginç özelliğide yanma biçimindedir. Pamuk, plastiğe göre oldukça doğal ve görece temiz bir yanma sağlar. Bir plastik ip yandığında ise arkasında sağa sola bulaşan cıvık erimiş plastikler, dayanılamz derecede kötü kokan türlü gazlar ve kara izler bırakır. Pamuk ipliğinin en ilginç özelliği ise ilk anda kendisini yakan alev söndürüldüğünde, geriye dakikalar boyu yavaş yavaş, için için ipi yakan çok küçük bir kor bırakmasıdır. Bir Pamuk ipliğinin ucunu yaktığınızda onu bir parmak vuruşuyla söndüremezsiniz; İçten yanmayı sürdüren ipi sıkıca sıkmanız gerekir!..Arkasında ise gözün güç göreceği ince, cılız ''külcük'' ler bırakır.

                                    

 Resim: Pamuk İpliğinin Sarılmış Biçimi. Buradaki Pamuk İpliği Oldukça Kalın Sayılır. Bizim Kullanacağığımız İp Daha İnce Olacak.

İşte bu Pamuk ipliğini tütsüye çevirme işi, onun çok iyi biçimde için için yandığını, buna karşın çıkardığı dumanın kokusunun pek te iç açıcı olmadığını gördüğümde aklıma gelmiş olmalı.


İşte ''Tütsü Yolculuğumuz'' buada başlıyor. Gizemli olaylara ve eski çağlarda var olan törenlere her an ilgi duyan benim gibi bir çocuk için oldukça eğlenceli ve törenlik olduğu kesindi!...

Pamuk ipliğiyle Tütsü Üretimi

Pamuk ipliğinden tütsü üretimi, oldukça kolay bir işlemdir. Elinde koku ve pamuk ipliği olan herkes hızlı bir kurutma ortamında i10 dakika içinde çakma tütsüsünü yapabilir.

Araç Gereçler

*Koku (kolonya, her çeşit parfüm, esans ve benzeri kokular)
* Pamuk ipliği (Sallama çay iplerinden ya da İp satan yerlerden bulabilirsiniz)
*Tabanı genişçe bir çubuk (Kalem arkası olabilir)
*Mandal (Olmasa da olur, olursa işiniz kolaylaşır.)

Yapım

Öncelikle kestiğiniz (örneğin 10 cm lik) pamuk ipliğini parmaklarınızın arasında yumak şekline getirin. İpin bi rucu ise bu yumağın dışında kalsın. Ardından kokunuzu (örneğin deodorant parfüm) alıp bu yumağa püskürtün. Eğer sprey kullanıyorsanız spreyin ağzını yumağa yapıştırarak sıkın, kolony agibi sıvı bir şey kullanacaksanız doğrudan üzerine damlatın.
 Ardından yumağı düz bir zemine koyup üzerine çubuğunuzla vurarak ezin ve biraz dah akoku sıkın. Ezme işleminin nedeni ipin içindeki hava boşlıklarını dışarı çıkarmak ve içeri koku sıvısının girmesini sağlamak. 

                      

Resim: Pamuk İpliğinin Koku Püskürtülerek (Ya da Damlatılarak)  Islatılması. Burada Parfümü Uzaktan Sıkılırken Çizdim; Buna Karşın Siz Parfümün Ağzını Pamuğa Yapıştırarak Sıkın. Tek Koku Damlası Bile Boşa Gitmesin. Koku İpe Sıkıldıktan Sonra Uygun Bir Araçla İpi Yavaşça Ezerek Sıvının İpliklerden İçeri Girişini Sağlayın. (Örneğin Bir Kalemle) 

İşlem bittiğinde bir ucunu dışarıda bıraktığınız yumağın ucunu bir mandala sıkıştırın ve yumağı açıp mandalı, ipin aşağı doğru sarkacağı bir şekilde bir yere bırakın, kurusun.
 İp kuruduğunda, yukarıdaki tüm işlemleri bir kaç kez daha uygulayın. İşlemi her uyguladığınızda ipin içindeki koku yoğunluğunu artırmış olacaksınız ve yanmış pamuk ipliğinin kendi kokusunu bastıracak bir tütsü kokunuz olmuş olacak... Tütsü ipinizi denemek için çok çok iyi kurumasını bekleyin! yoksa sağlıklı bir yanma ve koku elde edemezsiniz!    

Tütsünüzü şu şekilde yakacaksınız:  Önce bir çakmakla ipin ucunu tutuşturun. İpin ucu alev aldığında hemen üfleyip alevi söndürün. Alev sönecek bun akarşın ip için için yanmayı sürdürecektir.


                            

Resim: Tütsü Yakılırken... Görüldüğü Üzere İpimiz Yanarken Alevler İçinde Değil, Yavaşça Ve Kor Olarak Yanıyor. Üerinden Çıkan Düz Beyaz Duman Kokunun Odaya Yayıldığnı Gösteriyor. (Burada Kullandığım İp Sallama Çay İpi) 

 TÜM İşlemler bu kadar. Ben bu pamuk ipliği tütsüsünü geliştirmek, üstüne daha doğal kokularla bu işi yapmayı denemek istedim. (portakal kabuğu ve benzeri koku kaynakalrıyla) Buna karşın hevesim kaçmış olacak ki pek üzerine gitmedim. Her şey bir yana, artık gizemli törenlerde kullanılan tütsülerin bana verdiği esinlenme, onlar gibi sağa sola asıp yakacağım bir şeyi daha bulmamı sağlamıştı...(Çam ağacı sopalarını da unutmayalım.)

1102
0
0
Yorum Yaz